Červen 2011

Život v obrazech

27. června 2011 v 15:38 | Katerria |  Svět kolem
Hned pro začátek bych vás chtěla informovat, že televizní program nestuduji, nevysedávám na gauči a jediný seriál, který jsem kdy sledovala bylo Znamení koně, a to jen díky tomu, že jsme měli do školy napsat recenzi na něco, co tehdy dávali. (A asi pět minut Tisíce a jedné noci, protože jsem to - v domácím úkolu, jak jinak - chtěla pořádně ztdrbat.)

Seriály (a všeobecně vše, co běží v televizi) slouží lidstvu především k relaxaci. Nerozvíjí fantazii, povzbuzují hlad a chutě k jídlu, vyjma snímků o zdravé výživě a aerobiku ani nepodněcují k pohybu a v drtivé většině případů naopak navozují spáněk.

Seriály byly vyvinuty pro obohacení života - paradoxně někteří lidé našli jeho smysl právě v nich. Neříkám, že odsuzuji všechny lidi, kteří se mají třeba jen jeden seriá a ten sledují - vůbec nic proti tomu nemám. Pouze nechápu ty, co už to přehánějí. Svět je o něčem jiném. Život každého z nás je mnohem originálnější, skutečnější než ten v seriálu; existuje spousta jiných věcí, které můžeme dělat... (A někteří jen celé dny sedí a civí na bednu...)

Fajn, každý má svůj názor. Nikoho nechci urazit a uznávám, že některé seriály jsou docela fajn.
A jestli toto ujasnění někomu nestačí, zabijte mě prosím šetrně...

Kouzlo svět(l)a

24. června 2011 v 16:13 | Katerria |  Svět kolem
Kolik článků - a kolik kvalitních článků - by se dalo na tohle téma vymyslet a kolik žánrů by se dalo protnout. Třeba hypotéza (nečekaně!) o její existenci (a případné neexistenci), kruhy v obilí, poslání a znamení, výklad o odnoži pohanské víry: kultu Wicca; posmrtném životě, vlastní zkušenosti...

... nebo: kolik lidí považuje za zázrak život, přírodu....

... nebo celkem krátké shrnutí, že je to buď fajn, nebo velká pitomost.

Taky by šla napsat povídka s tím, že se tam objevuje magie (jo, toho bych taky mohla), a nikdo by na to neměl co namítnout, protože je to přece v rámci tématu, ne?

Fantasy žánr mám fakt ráda, společně se sci-fi a tzv. příběhům z každodenního života ho mám nejradši. Hlavní přednosti oproti jiným žánrům tkví v tom, že člověk může popustit uzdu fantazii a povznést se nad současný svět, představovat si; zároveň se sám vyvíjí, relaxuje, posiluje pravou hemisféru mozku a obohacuje se. Mnohdy mu to pomáhá přestát obtížné životní situace.

Takže není divu, že je fantasy tak vyhledávané. Má kouzlo - doslovně.

Ale nejen to - fantasy je na magii prakticky založená. Je to často základní stavební kámen; to, na čem fantasy stojí... a padá. A někdy to bývá dost problémové, protože komu se chce fantazii krotit? Někdy bývá průšvih se konkrétními formulacemi strefit přesně na hranici toho, že nápad čtenáře uchvátí, s hranicí vzniku naprosté fantasmagorie. Dokonce patřím k těm bláznům, co ho nejen čtou v knížkách, ale i na netu, a píšu, takže jsem měla tu čest poznat, jak to může dopadnout, když se nenamáháte kontrolovat, co to na tom papíře je.


A to není všechno - asi vůbec nejzajímavější je otázka, jestli se vůbec máte za takové úlety stydět, protože vlastně na každé tvorbě je něco magického... a něco, co tomu dá světlo kouzla, zanese člověka do jiného světa a umožní mu odpoutat se.

Takže...
:)